Sfințirea primei fântâni

23 Mai 2021

Din cele mai vechi timpuri viața oamenilor a fost legată de prezența apei.  Distribuirea fântânilor era și este bine cunoscută în orice sat, fiecare gospodar ținând la fântâna de la care își scoate apa ca la un bun de mare preț. Prezența apei în adâncime, curățenia fântânii, răcoarea apei scoasă la suprafață, toate se împletesc cu viața oamenilor locului, ori a călătorilor, și fac parte din tradiția poporului nostru, iar existența unei fântâni a fost mereu un motiv de recunoștință și mulțumire înălțată lui Dumnezeu.

Fiecare fântâna are o istorie proprie, este un reper în spațiu și în timp, lucru care justifică bucuria sfințirii primei fântâni contruită vreodată în curtea bisericii din Ghelăiești, lucrare făcută prin jertfa familiilor Moraru, Ciurdea, Cighir și Focșăneanu.  Eforturile preotului paroh și al enoriașilor au fost răsplătite prin finalizarea lucrărilor, iar slujba de azi a însemnt bucuria și emoția de a mulțumi lui Dumnezeu pentru împlinirea acestui demers de folos, primul de acest fel din istoria de o sută de ani a parohiei noastre.

Uniți în bucuria acestui moment, aducem Slavă lui Dumnezeu repetând și noi cuvintele Sfântulu Apostolul Pavel in Epistola către Filipeni:  ”Nu vă împovăraţi cu nici o grijă. Ci întru toate, prin închinăciune şi prin rugă cu mulţumire, cererile voastre să fie arătate lui Dumnezeu.” Amin!