VĂ RUGĂM SA FIȚI CTITORI ȘI BINEFĂCĂTORI

8 Aprilie 2020

Dragi prieteni,

După cum bine știți, aveți posibilitatea să optați pentru dirijarea unui procent din impozitul pe care îl plătiți, către o destinație aleasă, alta decît bugetul de stat. Suma respectivă nu se adaugă impozitului pe care îl plătiți deja, ci este scoasă din valoarea taxei și dirijată către organizația aleasă de dumneavoastră.

Va adresăm rugămintea să folosiți această libertate de alegere și să dirijați 3,5% din impozitul pe profit către Parohia Sfântul Dimitrie Izvorîtorul de Mir, Ghelăiești. De ce să o faceți? Pentru că avem nevoie de ajutor, pentru că biserica noastră are nevoie de multe reparații și pentru că micuța noastră comunitate are toată dragostea și buna intenție, dar nu are puterea financiară să o facă. Lista urgențelor noastre este cuprinzătoare, dar important este să ne adunăm ajutoarele cu suflet bun, mânate de gînduri curate și care ne sunt prieteni adevărați. Iar bunul Dumnezeu, văzând dorința și nevoința noastră, ne va ajuta să sporim în ceea ce vrem să realizăm! Pentru că, știm cu toții, ctitorii sunt acei care dintru începutul veacurilor și până acum au pus umărul, bănuțul, rugăciunea, palmele, pentru ca bisericile să fie astăzi așa cum le putem vedea.
Asadar, atasăm aici formularul prin care se face această direcționare si care conține datele parohiei noastre. Trebuie completat cu datele dumneavoastra (nume și prenume, CNP, adresa); în plus, daca sunteți de acord să ne ajutați timp de doi ani cu acest procent din impozitul pe profit, va trebui să bifați căsuța de pe rândul care specifică acestă opțiune (rândul de deasupra datelor parohiei).
Formularele vor trebui semnate de fiecare dintre dumneavoastră și predate părintelui Daniel până la jumătatea lunii mai 2020.
Iar dacă deja ați dăruit acest procent din impozit sau doriți sa contribuiți și altfel, o puteți face fie material (ciment, cherestea, tablă, vată minerală, polistiren), fie cu bănuți trimiși în contul nostru IBAN:
RO95 CECE B000 30RO N086 7011 deschis la CEC Bank.

Proiectele noastre:
- o fântână - oricine va bea de acolo va pomeni numele ctitorului, "Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit" (Matei 25, 35),
- acoperiș biserică,
- trotuare biserica (cele existente sunt înguste și lasă apa sa ajungă la fundație și la pereți),
- finalizare casa socială, compartimentare etaj, izolare, uși, ferestre, parchet, izolare exterioară,
- bibliotecă,
- muzeu.

Primim donațiile doar cu pomelnic pentru cei dragi, pentru care ne vom ruga cu toții.
Dacă vreți să ne ajutați mai mult, îi puteți convinge pe cei apropiați, prietenii si colegii să vi se alăture. Fiecare ajutor contează!

Vă mulțumim și Dumnezeu să vă răsplătească!