Glasul de toacă din Ghelăiești, anul 2022

29 Iulie 2022

În acest miez luminos de vară, duminica, 24 iulie, a fost organizată a doua ediție a concursului de toacă pentru tineri în cadrul Mănăstirii ”Tuturor Sfinților” Bucium din municipiul Iași. Mulțumim lui Dumnezeu pentru bucuria adusă de tinerii parohiei noastre, tineri care au dorit să își demonstreaze virtuozitatea în cântecul de toacă, ”în mânuirea „lemnelor cele sunătoare”, ca expresie a credinței, a tradiției multiseculare și a dragostei de frumos, dar mai ales a dorului după Cer, care mistuie sufletul fiecărui creștin dornic să devină cetățean al Raiului” (arhm. Mihail Daniliuc). Toaca este una din formele glasului de chemare la rugaciune, marcând granița dintre timpul dedicat lucrului și timpul dedicat rugăciunii, toaca este sunetul inconfundabil al serilor de dinaintea sărbătorilor când, la auzirea melodioaselor sunete, gospodarii încetează munca şi, întorcându-se către răsărit, se închină cu toată evlavia, începând frumosul ritual de pregătire sufletească și trupească în vederea întâlnirii cu Hristos în dumnezeiasca Liturghie de a doua zi, este sunetul înălțător al dimineților de sărbătoare când ne pregătim să mulțumim Domnului pentru toate, toaca este sunetul amintirilor din satele copilariei și tinereților noastre, toaca este regăsirea din comunitățile unde zilele înca se desfășoara molcom, împletind lucrul cu rugăciunea. Toți avem amintiri cu momente in care cântecul izvorât din scândura dreaptă și din ciocănelele din lemn ne-a intrat in suflet, vibrând emoționant și ziditor pentru că toaca sună la fel în tot spațiul ortodox și, chiar dacă notele pot fi diferite, sigur dragostea chemării lui Dumnezeu este mereu aceeași indiferent de punctul cardinal unde ne aflăm. De aceea, dăruirea, talentul și dorința copiilor din Parohia ”Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorîtorul de Mir” de a învăța măiestria acestui cânt este de lăudat. Toaca nu este o preocupare obișnuită în rândul copiilor, sau a tinerilor, de aceea capacitatea părintelui paroh Daniel Onofrei de a-și atrage tinerii enoriași spre aceasta rară preocupare este o dăruire pe care Sfinția Sa o înmulțeste pe an ce trece. Dacă anul trecut parohia din Ghelăiești a fost reprezentata de tânarul Răzvan Boariu, care a ocupat locul 3 la grupa sa de vârstă, anul acesta echipa a fost semnificativ mai mare. Răzvan, care a fost deschizător de drumuri, le-a avut alături pe Florentina Verșescu si pe Larisa Boariu, ambele participante la grupa mică de vârstă. Florentina a fost răsplatita cu premiul trei, Larisa a primit mențiune, iar Răzvan a ocupat locul doi la grupa de vârsta 14 – 18 ani. Pe lîngă premiile primite din partea organizatorilor și Părintele paroh Daniel Onofrei, împreună cu doamna preoteasă Camelia Onofrei, au adăugat daruri pentru tinerii noștri frumoși și credincioși, astfel încât momentul să fie unul fericit pentru ei. Diplomele cîștigate în cadrul concursului de tinerii din Ghelăiești sunt lucru însemnat, dar la fel de importantă a fost experiența participării, a întâlnirii cu tineri din alte parohii, a momentelor de concentrare și emoție care au dat naștere sunetelor cu ritm și rezonanță de rugăciune. Să bați toaca nu înseamnă doar a scoate câteva sunete bine adunate la un loc, să plimbi ciocănelele din lemn peste scândura din fața ta. Să bați toaca este gestul de a învălui scândura dreaptă cu întreg sufletul, cu intreaga ta emotie si dragoste pentru Dumnezeu și astfel sunetul ei va pluti încărcat de iubire spre sufletele celor care, aflați la casele lor, vor primi chemarea la rugaciune. Clipele în care sunetul de toacă plutește peste sat, sunt clipe în care îți deșarți sufletul în fața lui Dumnezeu și ți-l reumpli cu dragostea si pacea Lui. Mulțumim lui Dumnezeu pentru reușita copiilor din Ghelăiești, pentru dăruirea cu care au participat la ediția din acest an a concursului pentru că, în acest mod, o infimă părticică din bogăţia şi măreţia spiritualităţii noastre este transmisă mai departe urmaşilor și ne rugăm ca în toate sărbatorile parohiei noastre să fim vrednici să înălțăm către Cer cântecul curat de toacă. Amin!