”Mărțișoare în pridvor”, editia a II-a, martie 2021

1 Martie 2021

”Omul bun lasă moştenirea sa nepoţilor săi” (Pildele lui Solomon, 13,22)

Tradiție înseamna să transmiți urmașilor cele bune ale tale, să îi înveți iubirea, respectul, dragostea și deprinderea de a fi recunoscători pentru bine, și pentru sărbători.  Așa s-a născut și ediția a II-a a Mărțișoarelor în pridvor, din dorința de a împământeni obiceiul lucrului cu bucurie, a cadourilor făcute cu dragoste. Ca și anul trecut, Asociația ”Kids Help Point”, coordonată de presbitera Camelia Onofrei, a strâns în jurul mesei de lucru materiale, culori, nerăbdare, zâmbete și, cel mai important, bucuria că mărțișoarele vor înveseli copiii sensibili, copiii aflați în situația de a aprecia orice mângâiere. Copiii și tinerii parohiei au fost atenți, au fost inspirați, au fost implicați, astfel încât mărțișoarele pe care le-au făcut stralucesc de dragoste, indiferent ce culori poartă pe ele. Dragoste pe care, cu siguranță, o vor resimți și destinatarii mărțișoarelor.

În ziua aceasta de primăvară s-a consolidat o tradiție, o tradiție care Parohia dorește sa o permanentizeze. Pentru că tradițiile care au la bază dragostea pentru cei de lângă noi, bunătatea, recunoștința, vor schimba fața generațiilor viitoare, căci  ”Toate ale voastre cu dragoste să se facă” (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, 16,14).

Multumim Doxologia pentru publicarea evenimentului Parohiei noastre, mulțumim pentru că dați încredere celor mici că fiecare gest contează și că sunt apreciați.