SPRIJIN CU DRAGOSTE - Parohia ”Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir”

10 Mai 2020

Parohia „Sfântul Dimitrie” din Ghelăiești sprijină, în această perioadă, 28 de bătrâni singuri dar și două familii sărace, care au cinci copii în grijă, oferindu-le pachete cu alimente de bază și dezinfectant. De subliniat este faptul că această comunitate, dimpreună cu parohiile aflate în această zonă, înregistrează uneori multe lipsuri și au nevoie de un sprijin constant. Părintele paroh Daniel Dumitru Onofrei ne-a arătat că rugăciunea celor care au primit ajutor va fi ascultată de Domnul: „Bătrânii, oamenii singuri și familiile nevoiașe din Ghelăiești au primit, din partea parohiei și a prietenilor ei, un ajutor constituit din alimente neperisabile și obiecte de igienă, necesare oricând, dar mai ales acum, în zilele ce greu ne încearcă. Rugăciunile lor pentru cei care au donat vor fi primite de Dumnezeu, căci nemincinos este cuvântul Domnului: «Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit»”.